Saturday, December 18, 2021

Wednesday, December 15, 2021

Marsi või Snikersi kaste jäätisele

 Soenda koor ja haki sellesse sokolaad kuni see on ära sulanud. Vala jäätisele ja serveeri koha. 

Ave Islandi jõuludessert kirsimoosiga

 6 pokaalile 

  • 40 makroner (besee)
  • 300 gr toorjuustu Philadelfia
  • 100 gr Valge sokolaadi tükid
  • 300 ml vahukoort 
  • Liköör “Grand marier” (kergelt apelsinimaitseline 40%)
  • kirsimoos (vedel moos kus on kirsi tükid- mitte väga magus)


I kiht: Makronerid purustad ära, katad likööriga kuni need likööri sisse tõmmavad. 

II kiht KREEM: Sega kästitsi toasoe toorjuust ühtlaseks massiks. 100 ml vahukoort. Kuumuta keemiseni 100 gr vahukoort. Võta tule pealt ära. Lisa vahukoorele sokolaad ning sulata ja sega ühtlaseks massiks. Saadud veidi jahtunud mass sega omakorda toorjuustuga. Sega uuesti läbi. Nüüd vahusta 200 ml vahukoort ning sega see omakorda eelmise massi sisse. 

III kirsimoos

POKAALI

makr>kreem>moos>2x> peale moos ja makroon. Eelmisel õhul pane külmkappi. Võib-olla seiab. 


Tuesday, May 18, 2021

Tulbid

Roosa triibugq valge tulp Flaming Flag

Kollase põhja ja servaga punase kirju tulp Suncatcher
Tavaline punane

Sunday, April 4, 2021

Tomati kasvatamine

Kuidas kujundada tomatitaime?

Kõrgekasvulist sorti võib kasvatada ühe- või kaheharulisena, ühe haruga taime on aga lihtsam toestada ja ka saak valmib veidi varem. Lehekaenaldesse tekkivad külgvõrsed näpista pidevalt juba väiksena ära, sest muidu muutub taim liiga tihedaks ning õite ja viljade arenguks ei jätku valgust.

Poolkõrgel sordil eemalda 3–4 alumist külgvõrset, teised jäta kasvama, sest neile tekivad kohe õiekobarad. Taim lõpetab 6.–7. kobara järel tavaliselt ise kasvu.

Madalal sordil lase külgvõrsetel kasvada, võta need ära vaid kõige alumiste lehtede kaenaldest, sest muidu jäävad need vastu maad. Alumiste eemaldamine ergutab ka ülemise osa kasvu.

Allikas: https://kodus.ee/artikkel/kuidas-kujundada-tomatitaime 


Tomat istuta külili. Saad võimsa juurekava

Kuidas seda teha?

* Moodusta istutuskoha mulda väike kraavike, mille üks ots on u 15 cm sügav, teine ulatub mullapinnale.

* Kui vaja, kaksa taime alumised lehed ära, et need mulla sisse ei jääks.

* Aseta istik kraavi nii, et juurepall jääb sügavamasse ossa.

* Latv peab jääma mullast välja ja kindlasti põhja poole, sest päikese poole ehk lõunasse sirutudes hakkab taim end tasapisi püsti tõstma.

* Ladva võid kohe tuginööriga vertikaalseks siduda, aga võid selle jätta ka rahulikult mullapinnale lamama. Paari päevaga keerab taim ladva ise kenasti kikki ja nüüd on sul seda mugavam tuginööriga siduda.

* Juurepalli kohale moodusta kastmiseks lohk, hiljem kasta mulda ka varre paiknemise kohalt.

Allikas: https://kodus.ee/artikkel/tomat-istuta-kulili-saad-voimsa-juurekava

Tomati haigused

Allikas: 7 nõuannet hea tomatisaagi saamiseks https://kodus.ee/artikkel/7-nouannet-hea-tomatisaagi-saamiseks

Tigude tõrjumine

Tigudele ei meeldi näiteks bergeenia, iirised, kurekell, kurereha, gladioolid, hortensia, mündid, ingver, pune, nõmme-liivatee, koirohi, raudrohi, sibul, porru, küüslauk jms.

Õllenõu jäta 1 cm maapinnale, et head putukad mööda mulda õlle sisse ei kõnniks. Aitab ka näiteks rabarberi lehe jätmine aeda ja varahommikune tigude kokku kogumine. Multš jm teravad materjalid ei meeldi tigudele ja nendel roomamist nad väldivad.

Friday, March 19, 2021

Draakonipuu

 http://www.toataimed.eu/?m=taimed&taim=82

Tagasilõikamine

Parim aeg tagasilõikuseks on kevad, aeg, mil kõikide toataimede kasv muutub intensiivseks. Tagasilõikuse võib ühildada ka kevadise ümberistutamisega.

Taim lõigatakse tagasi soovitud kõrguseni. Kui draakonipuul juba on mitu haru, võib tagasi lõigata neist vaid osa jättes teised edasi kõrgustesse pürgima (need võib  soovi korral mõni teinekord tagasi lõigata). Jämedama tüve puhul on mõistlikum kasutada aiakääre, peenemate puhul piisab teravast noast. Tüve lõikepinna kaitseks võib selle pärast katta pookevaha või haavapalsamiga. Tagasilõigatud tüvest võib areneda 1-4 uut võrset.

Tagasilõigatud draakonipuud tuleks kasta veidi tagasihoidlikumalt, kuna taim on osa rohelisest lehemassist kaotanud ja ei vaja niipalju vett. Kuid kindlasti ei tohiks taime jätta päris kuivale, siis võib ta sootuks hukka saada. Rikkalikumalt võib kastmisega alustada, kui tüvel alustavad kasvu uued võrsed. Eelistatum on hästi valge kuid ereda päikese eest kaitstud kasvukoht.

Draakonipuu paljundamiseks võib äralõigatud ladvaosad kohe peale lõikust liiva-turbasegusesse mulda juurduma panna. Edukaks juurdumiseks hoida muld soe ja ühtlaselt niiske, vältida mullapalli läbikuivamist ja läbivettimist.

Allikas: https://maakodu.delfi.ee/artikkel/29429559/draakonipuu-kevadine-tagasiloikus

Saturday, February 27, 2021

Kastmine taime kokteiliga

 https://kodus.ee/artikkel/7-kastmisreeglit-nipp-kosuta-taimi-rohelise-kokteiliga

Äädika kasutamine aias

 https://maakodu.delfi.ee/artikkel/44525255/kuidas-kasutada-aadikat-aias?

Võilille kääritis ja taimetee

Võililles on palju mineraalaineid: kaaliumi, fosforit, magneesiumi, rauda, kaltsiumi, räni, tsinki, mangaani. Kääritise ehk taimevirtsa valmistamisel eralduvad need koos muude kasulike toimeainetega vette ning toitev ja loodussõbralik vedelväetis ongi olemas.

Aga võilill sisaldab ka aineid, mis ei meeldi kahjuritele. Taimeteega pritsides saab tõrjuda lehetäisid, kedriklesti, kasvuhoonekarilasi, oakärsakaid, ripslasi.

Kuidas teha kääritist?

Võta 10 liitri vee kohta u 500 g värskeid peenestatud varsi, õisi ja juuri ning lase plastnõus veega kaetult läbi käärida. Sega taimemassi kord päevas. Kui segu enam ei vahuta, on kääritis valmis. Seda võib kasutada lahjendamata.

Kuidas teha taimeteed?

Vala värsked peenestatud võililled üle keeva veega (ära keeda!), kata nõu kinni ja lase 10–15 minutit tõmmata. Kurna ja kasuta kohe, kui tee on jahtunud.

 https://kodus.ee/artikkel/pane-voilill-enda-heaks-aias-toole

Kaaliumirikas väetis tomatitele

 Kaaliumirikas väetis

Nii nagu kõrvenõgesest, saab ka varemerohust pärast kääritamist ülihead, mineraalainerikast kiiretoimelist vedelväetist. Varemerohus pole küll nii palju lämmastikku kui nõgeses, kuid see-eest on tema lehtedes ja vartes märkimisväärselt palju kaaliumi.

Seda on kasulik teada kõigil, kes tomateid kasvatavad, sest tomatitaim vajab viljade kasvamise ajal suurel hulgal just kaaliumi. Tavaliselt saavad esimesed tomatid valmis juuli esimesel poolel ning sel ajal on moodustunud juba neli-viis kobarat. Siis ongi paras aeg võtta kasutusele kaaliumirikas varemerohukääritis.

Kuna tomatitele meeldib ka nõgeseleotis, milles on rohkelt mikroelemente ja muid kasulikke taimseid toimeaineid, siis võiks neid kahte väärt taime ka koos kääritada.

Kääritise valmistamiseks pane taimed tünni ja vala veega üle. Ära täida anumat servani, sest kääriv ja vahutav segu hakkab üle ääre valguma. Kord päevas sega taimemass läbi, sest käärimine vajab hapnikku.

Käärimisele kulub 2–3 nädalat. Kui segu enam ei kobruta, on protsess lõppenud ja  väärt ained taimedest „välja tõmmatud”. Korja taimejäänused anumast välja ja vii komposti, sest see läbiligunenud mass hoogustab komposti valmimist.

Anumas olevat tumedat vedelikku tuleb kindlasti lahjendada: varemerohu ja kõrvenõgese kääritise puhul on paras vahekord 1:10 ehk liiter kääritist 10 liitri vee kohta. Selle helepruuni vedelikuga kastagi taimi.

Allikas: https://kodus.ee/artikkel/varemerohi-kaunistab-ravib-vaetab-ja-kaitseb-varemerohi-peletab-lehetaid

Kahjurid kasvuhoones

Lehetäi (Aphidoidea)

Tõrjeks: Tasub korduvalt pritsida taimi hariliku soolikarohu, koirohu, kõrvenõgese, põldosja, maarjasõnajala, hariliku kesalille, võilille, varemerohu, paiselehe, sookailu, raudrohu, või papli leotistega. Lehetäide tõrjeks toimib väga hästi ka rohelise seebi lahus või nõudepesuvahendi vesilahus. Pritsida tuleks nii, et taimed tilguvad ja lehed on kaetud vedelikuga nii üla- kui alapoolel. Kui mõni koht jääb kuivaks, on töö asjatu.

Esimeste lehetäide märkamise järel kasutada ka lehetäide siseparasiidi – afiidiuse (Aphidius colemani). Pritsida võib ka valmis Neko lahusega.

Keemiliste vahenditena Fastac, Mavrik 2F, Mido, ka osad pihustatavad putukamürgid toimivad (Schultz-Instant Insect Spray).

Kasvuhoone karilane 

Tõrjeks: pritsida koirohu, puju, kõrvenõgese, toomingalehe, küüslaugu või kesalille leotisega. Kasvuhoone karilaste kahjustuse esinemisel  nende siseparasiidi – enkarsia (Enkarsia fomosa) kasutamine tõrjeks.

Karilase tõrjeks võiks kasvuhoonesse paigutada pottidega ka paar tubakataime, mida karilased eelistavad tomati, pipra või kurgitaimedele. Kui juba on märgata karilasi tubakataimedel, tasuks taimed üle pritsida suhkrulahusega, mis kleebiks karilased tubakataimedele ja nad hukkuvad. Püünistaimed koos hukkunud karilastega  tuleks hävitada. Kui seda teguviisi korrata on võimalik karilaste populatsiooni kontrolli alla saada.

Keemiliste vahenditena Fastac, Mavrik 2F, Mido.

Punane kedriklest 

Tõrjeks: looduslikuks tõrjeks kasutada samuti sookailu, kõrvenõgese, põldosja, maarjasõnajala, võilille, varemerohu, paiselehe, kummeli, raudrohu, vereurmarohu, männivõrsete–okaste või kartulipealsete tõmmiseid.

Kedriklesta on väga raske tõrjuda kuna tavalised putukatõrjevahendid lihtsalt ei pruugi toimida. Tõrjevahendi ostmisel tuleb selgeks teha, et see oleks mõeldud ka lestade tõrjeks.

Sipelgate pesa tegemist kasvuhoonesse on enamasti lihtsam ennetada, kui hiljem tõrjuma hakata. Kuna enamik sipelgapulbreid on ikkagi üsna mürgised preparaadid, tasuks eelistada pigem söödatoose, mis paigutada peamiste käiguteede või kasvuhoone sissepääsude juurde.

Sipelgad

Veel ühe variandina oleks võimalik kasutada ka erinevaid looduslikke repellente – kaneel, küüslauk, cayenne´i pipar, tubakatolm. Kuna sipelgad kaitsevad lehetäisid, siis aitavad nad kasvuhoone ka nende populatsiooni suurendada.

Allikas: Aednik annab nõu: kuidas võidelda kasvuhoonesse tunginud kahjuritega https://kodustiil.elu24.ee/4122743/aednik-annab-nou-kuidas-voidelda-kasvuhoonesse-tunginud-kahjuritega

10 taime, mis aiast kahjurid ja putukad eemale ajavad

  1. Basiilik hoiab näiteks eemal poilased ja surulased. Putukaid tõrjub basiiliku tugev lõhn - niisiis tasub taime lehti aeg-ajalt mudida, et aroom eriti esile tungiks.
  2. Saialill hoiab samuti eemal poilased. Samas meelitab see ligi kasulikke putukaid.
  3. Harilik kurgirohi hoiab eemal surulased. Ligi tõmbab aga kasulikke putukaid, kes aitavad taimedel tolmelda. 
  4. Murulauk hoiab eemal lehetäid ja kahjulikud mardikad.
  5. Till hoiab taimedest eemal suur-kapsaliblikad. Till tõmbab aga paljude kasulike putukate tähelepanu.
  6. Küüslauk hoiab eemale lehetäid, suur-kapsaliblikad ja jaapanipõrnikad. Kahjurite eemaleajamiseks istutatakse küüslauku näiteks tihti rooside alla. 
  7. Piparmünt ajab eemal lehetäid, suur-kapsaliblikad ja sipelgad. Piparmünti võib näiteks istutada kaitset vajavate taimede alla. Kahjuks on aga piparmünt üsna lühiajaline taim.
  8. Aedpetersell hoiab eemal poilased. Nagu basiiliku puhul, tasub ka peterselli lehti vahel õrnalt muljuda, et neist lõhn eralduks.
  9. Sibul ajab eemale lehetäid, porgandikärbsed ja poilased. Näiteks pannakse sibulad tihti kasvama porgandite juurde.
  10. Salvei hoiab eemal suur-kapsaliblikad ja porgandikärbsed. Salvei on püsik - niisiis on seda raske teiste taimede vahel kasvatada. Küll aga hoiab see eemal putukad ka siis, kui taim peenra ääres kasvab.

Taimeleotiste kasutamisest

Nõgeseleotis aitab hästi lehetäide vastu. 1 kg nõgeseid tuleb leotada 10 liitris vees 12 tundi. Saadud segu tuleb hiljem lahjendada suhtes 1:10-le. Koirohuleotis aitab kapsaliblika röövikute, lehetäide ja maasika hahkhallituse vastu. 50 g koirohtu kuumutatakse 10 l vees pool tundi, lahjenda 1:10-le. Küüslauguekstrakt aitab porgandikirbu, porgandikärbse ja kapsakärbse vastu. 4 küünt purustada 1l vee kohta ja kasutada kohe. Kummeli- ja orasheinajuurte leotis aitab seenhaiguste vastu. Kõiki taimeleotisi tuleb pritsida 2-3 korda, vahega 2-10 päeva. Töötle korduvalt noori puid hariliku soolikarohu, koirohu, kõrvenõgese, põldosja, maarjasõnajala, hariliku kesalille, võilille, varemerohu, paiselehe, sookailu, raudrohu, või papli leotistega. Leotist võib teha ka niidetud rohust, aga kirjeldatud taimede kasutamine leotises annab pritsitavale taimele ka väetist. Allikas: https://moodnekodu.delfi.ee/artikkel/78716518/nouandeid-koik-mida-tasub-teada-kahjurite-murgivabast-torjumisest

Loe veel: https://kodus.ee/artikkel/3-looduslikku-torjevahendit-aiakahjuritele


Monday, January 11, 2021

«Targalt toitudes terveks» ja «Ravimtaimla»

 Aive Luigela on kirjutanud loodusravist kaks raamatut: «Targalt toitudes terveks» ja «Ravimtaimla». Mõlemad raamatud sisaldavad õpetust metsataimede, maitsetaimede ja aedviljade raviomadustest ja nende kasulikkusest. Esimene raamat sisaldab erinevaid tervistavaid toiduretsepte, et õigesti toitudes olla või saada terveks. «Ravimtaimla» on üles ehitatud haiguste lõikes, millest igale on antud soovitatav loodusravi. Sissejuhatuses on ära toodud õpetus, kuidas ravimtaimedega tomida nii korjel, hoiul kui