Thursday, December 22, 2022

Lambalihahautis kõrvitsa ja kikerhernega

 Koostisosad

600 g Lambaliha (kaelaliha, abatükk, kintsuliha)

3 spl Oliiviõli

3 tl Jahvatatud vürtsköömned

1 tl Jahvatatud koriander

1 tl Kurkum

2 tl Kaneel

2 tl Paprikapulber

0.5 tl Cayenne pipar

2 tk Hakitud sibul

1 tk Suur küüslauguküüs

500 ml Puljong

400 ml Purustatud tomatid

3 spl Tomatipasta

1 spl Suhkur või mesi

2 spl Rosinad

500 g Kooritud ja tükeldatud kõrvits

1 peotäis Hakitud värske petersell

250 g Kikerherned, konservist, nõrutatud

Valmistamine

1. Esmalt tükelda liha. Sega omavahel õli ning kuivad vürtsid ning masseeri lihatükid vürtsiseguga kokku. Jäta paariks tunniks kuni üleöö maitsestuma.

2. Kuumuta suurema poti põhjas õli ja pruunista liha pannil igast küljest. Vajadusel tee seda osade kaupa, et potti mitte üle koormata. Tõsta liha potist, vajadusel pane veel õli juurde ning prae hakitud sibulat keskmisel kuumusel. Lisa mõne minuti pärast küüslauk ja hauta läbi. Tõsta liha potti tagasi, kalla peale puljong ja purustatud tomatid ning tomatipasta ja suhkur. Lase segul keema tõusta ja keeda 1,5 tundi või kauem, kuni liha on pehme. Maitsesta soola ja pipraga, lisa rosinad, tükeldatud kõrvits, kikerherned ja suhkur.

HEA TEADA!

Kui soovid kartuliga suppi, siis lisa 2–3 tükeldatud kartulit supile koos kõrvitsaga. Aseta potile kaas peale ning keeda veel umbes 30 minutit. Serveerides lisa värsket hakitud peterselli.

Allikas: https://toidutare.ohtuleht.ee/951536/lambalihahautis-korvitsa-ja-kikerhernestega

Saturday, April 9, 2022

Tomati võsude eemaldamine

Determinantsed ehk piiratud kasvuga ehk madalakasvulised tomatid on sellised, millel moodustub 5.-8. lehe järel õisik ja peavars enam edasi ei kasva. Taim kasvab suuremaks külgvõsude arvelt, mis moodustuvad iga 1.-3. lehe järel õisiku.

Indeterminantsed ehk piiramatu kasvuga ehk kõrgekasvulised sordid kasvavad ladvast pidevalt edasi. Seda tüüpi sortidel eemaldatakse külgvõsud pidevalt igal kasvunädalal. Kütteta kasvuhoones murtakse ka taime latv ära augusti algul. Selline taim kujundatakse enamasti üheharuliseks, püstiseks. Kõrgekasvulisi tomatitaimi istutatakse kasvukohale siis, kui esimesed õied on juba avanenud.

Pooldeterminantsed ehk poolpõõsasjad sordid lõpetavad ise oma kasvu, tavaliselt 6. viljakobara kohalt. Selliseid taimi kujundatakse tihti põõsasteks, eemaldades esimesed 4 külgvõsu ja jättes ülejäänud alles.

Allikas: https://maakodu.delfi.ee/artikkel/82582011/monel-tomatitaimel-kulgvosusid-ei-eemaldatagi-teeme-selgeks-kuidas-ja-millal-seda-teha-tuleb


Thursday, January 27, 2022

VIljapuude lõikamine

http://xn--unapuu-oxa.eu/ounapuude-loikamine/ 

Aed 2022

  • Elupuud aia äärde soeta ja istuta maha
  • Kadakas aeda istutada 
  • Lisa peenar kasulike putukate ligimeelitamiseks: saialill, till, kummel, koriander
  • Viinamarja teisele poole teha meetaimede peenar?
Mesila
  • soojustusmatid 2le? tarule
  • kahele tarule jalad
  • madalad magasini raamid
  • Kindad paksemast nahast
  • abilisele näevari?
  • Emaeraldus- e. emalahutusvõre?
  • Emalahutusvõre raam?
  • kärhepõhi 10 tk?
Vähemalt 30 cm kõrgused puidust, metallist jm. anorgaanilisest materjalist vaiad, sõrestikud, plokid, platvormid (euroalused) eraldavad taru maapinnast, väldivad maapinnast tõusva niiskuse toimet, tagavad 
16 ABIKS ALUSTAVALE MESINIKULE ABIKS ALUSTAVALE MESINIKULE 17
mugavama ja ohutu töötamise. Tavaliselt on ühel alusel üks taru, korpustarusid võib olla ka mitu. Tarualustena kasutatakse ka autorehve, reformvoodite otsi, metallist piimakaste jms.

Viljapuude kahjurid ja haigused

Viljapuud

Õunapuu kahjurid ja haigused

 http://www.maheklubi.ee/upload/Editor/Ounapuu%20haigused%20ja%20kahjurid%20ning%20nende%20torje_18_09_2018.pdf


Kirsi kahjurid ja haigused

https://www.jardineriaon.com/et/enfermedades-del-cerezo.html

Lehetäide vältimine ja tõrje

Lehetäide meelistaimed on umbrohtud, eriti ristõielised (kapsas, raps) ja ohakad. Kui ümbruskonnas nende ärahoidmine ei ole võimalik, siis tuleb profülaktilist pritsimist teostada nii kevadel kui sügisel. Puuvõrade ja põõsa harvendamine on väga tähtis, sest tihe lehestik on lehetäide parim elu- ja arengukeskkond. Samuti on oluline lämmastikväetiste liia vältimine, sest lämmastik soodustab ka lehetäide arengut. Eelista orgaanilisi väetisi. Tõrjuda saab mehhaaniliselt, näiteks tugeva veejoa abil pesed päikesepaistelisel hommikul lehetäid ning nende mesineste puudelt maha. Puu lehestik kuivab päikese käes kiiresti ning ei võimalda seenhaiguste levikut. Kublatäi puhul korja nakatatud lehted ja põleta.

Koduaias töötle korduvalt noori puid hariliku soolikarohu, koirohu, kõrvenõgese, põldosja, maarjasõnajala, hariliku kesalille, võilille, varemerohu, paiselehe, sookailu, raudrohu, või papli leotistega. Lehetäid tapab väga hästi rohelise seebi lahus.

Puid tuleb pritsida nii, et nad tilguvad ja lehed on saanud lahust nii üles kui allapoole. Kui mõni koht jääb kuivaks, on töö mõtetu. http://www.virkus.com/aiandus/viljapuude-kahjurid/ 

https://maakodu.delfi.ee/artikkel/58184926/katse-kuuslaugu-ja-sibulaga-kedriklesta-vastu

Sunday, January 16, 2022

Mesindussaadused

Suve II pooles mesi ei suhkurdu alati. Põhjuseks võib olla lehemee olemasolu. Kui mees on osa õie mett ja osa lehemett segamini, siis õiemesi tõuseb peale ja teine vajub alla. Niiskust võib olla mees kuni 20%. Kui mesi näpu vahel ei liimi õrnalt näppe kokku, siis võib olla see liiga vedel ja minna käärima. Liigniiske mett ei ole mõtet ka tagasi sööta. 

 õietolm, suir jne https://www.metsamesi.ee/meeostjale/mesindussaadustega-tobede-vastu/

Monday, January 10, 2022

Teeseen

Tavapärase toitelahuse (tee ja suhkur) kasutamisel sisaldab teeseenevesi üle kümne tüübi happeid (sealhulgas äädik-, glükoon-, fosfor-, sidrun-, oblik-, piim-, püroviinamarjahape), parkaineid ja värvaineid, hulgaliselt ensüüme, mineraale (kaalium, kaltsium, mangaan, fosfor, tsink, jood), äädikhappebakterid, bioaktiivsed ja antibiootikumitaolisi aineid. 100 g teeseenevett sisaldab mitmeid vitamiine: A (0,1–0,18 mg), B1 (0,1 mg), B2 (1,1 mg), B3 (1 mg, 0,1 mg), B9 (0,27 mg), B12 (0,005 mg), D (0,05 mg), C (0,65–4,4 mg). Koostis sõltub seenevee rikastumise ajast. Näiteks C-vitamiini väärtused vastavad viieteistpäevasele ja kuuekuulisele seeneveele. 

Kui toiteveele lisatakse tatramett või taimede tõmmiseid, siis rikastub seenevesi vitamiinide, mikroelementide, aminohapete ja teiste ainetega, tunduvalt suurenevad seenevee tervendavad ja ravivad omadused.

Nädala pärast võta suur kolmeliitrine purk ja üks pott, mis mahutab 2.5L vett. Pese ka need kuuma vee ja soodaga puhtaks ning jäta nõrguma. Kuivanud potti pane 6tl musta puruteed ja vala peale 2.5L vett. Keeda segu pliidil potis. Lase teel jahtuda leigeks ja kurna ümber 3L purki. Lisa purki 200 grammi suhkrut ja kurnatud kibuvitsatõmmis. Kata purk pealt taaskord marli või puuvillase riide tükiga ning seo kinni. Pane purk pimedasse kapinurka.

 https://maaelu.postimees.ee/3896373/teeseent-on-aastasadu-peetud-suureparaseks-tervendajaks

https://laser.ee/toit/kombucha/