https://kodus.ee/artikkel/sipelganuhtlus-aias-kuidas-vabaneda-sipelgate-vallutusretkedest
Saturday, January 29, 2022
Thursday, January 27, 2022
Aed 2022
- Elupuud aia äärde soeta ja istuta maha
- Kadakas aeda istutada
- Lisa peenar kasulike putukate ligimeelitamiseks: saialill, till, kummel, koriander
- Viinamarja teisele poole teha meetaimede peenar?
- soojustusmatid 2le? tarule
- kahele tarule jalad
- madalad magasini raamid
- Kindad paksemast nahast
- abilisele näevari?
- Emaeraldus- e. emalahutusvõre?
- Emalahutusvõre raam?
- kärhepõhi 10 tk?
Viljapuude kahjurid ja haigused
Viljapuud
Õunapuu kahjurid ja haigused
Kirsi kahjurid ja haigused
https://www.jardineriaon.com/et/enfermedades-del-cerezo.html
Lehetäide vältimine ja tõrje
Lehetäide meelistaimed on umbrohtud, eriti ristõielised (kapsas, raps) ja ohakad. Kui ümbruskonnas nende ärahoidmine ei ole võimalik, siis tuleb profülaktilist pritsimist teostada nii kevadel kui sügisel. Puuvõrade ja põõsa harvendamine on väga tähtis, sest tihe lehestik on lehetäide parim elu- ja arengukeskkond. Samuti on oluline lämmastikväetiste liia vältimine, sest lämmastik soodustab ka lehetäide arengut. Eelista orgaanilisi väetisi. Tõrjuda saab mehhaaniliselt, näiteks tugeva veejoa abil pesed päikesepaistelisel hommikul lehetäid ning nende mesineste puudelt maha. Puu lehestik kuivab päikese käes kiiresti ning ei võimalda seenhaiguste levikut. Kublatäi puhul korja nakatatud lehted ja põleta.
Koduaias töötle korduvalt noori puid hariliku soolikarohu, koirohu, kõrvenõgese, põldosja, maarjasõnajala, hariliku kesalille, võilille, varemerohu, paiselehe, sookailu, raudrohu, või papli leotistega. Lehetäid tapab väga hästi rohelise seebi lahus.
Puid tuleb pritsida nii, et nad tilguvad ja lehed on saanud lahust nii üles kui allapoole. Kui mõni koht jääb kuivaks, on töö mõtetu. http://www.virkus.com/aiandus/viljapuude-kahjurid/
https://maakodu.delfi.ee/artikkel/58184926/katse-kuuslaugu-ja-sibulaga-kedriklesta-vastu
Sunday, January 16, 2022
Mesindussaadused
Suve II pooles mesi ei suhkurdu alati. Põhjuseks võib olla
lehemee olemasolu. Kui mees on osa õie mett ja osa lehemett segamini, siis
õiemesi tõuseb peale ja teine vajub alla. Niiskust võib olla mees kuni 20%. Kui
mesi näpu vahel ei liimi õrnalt näppe kokku, siis võib olla see liiga vedel ja
minna käärima. Liigniiske mett ei ole mõtet ka tagasi sööta.
õietolm, suir jne https://www.metsamesi.ee/meeostjale/mesindussaadustega-tobede-vastu/
Monday, January 10, 2022
Teeseen
Tavapärase toitelahuse (tee ja suhkur) kasutamisel sisaldab teeseenevesi üle kümne tüübi happeid (sealhulgas äädik-, glükoon-, fosfor-, sidrun-, oblik-, piim-, püroviinamarjahape), parkaineid ja värvaineid, hulgaliselt ensüüme, mineraale (kaalium, kaltsium, mangaan, fosfor, tsink, jood), äädikhappebakterid, bioaktiivsed ja antibiootikumitaolisi aineid. 100 g teeseenevett sisaldab mitmeid vitamiine: A (0,1–0,18 mg), B1 (0,1 mg), B2 (1,1 mg), B3 (1 mg, 0,1 mg), B9 (0,27 mg), B12 (0,005 mg), D (0,05 mg), C (0,65–4,4 mg). Koostis sõltub seenevee rikastumise ajast. Näiteks C-vitamiini väärtused vastavad viieteistpäevasele ja kuuekuulisele seeneveele.
Kui toiteveele lisatakse tatramett või taimede tõmmiseid, siis rikastub seenevesi vitamiinide, mikroelementide, aminohapete ja teiste ainetega, tunduvalt suurenevad seenevee tervendavad ja ravivad omadused.
Nädala pärast võta suur kolmeliitrine purk ja üks pott, mis mahutab 2.5L vett. Pese ka need kuuma vee ja soodaga puhtaks ning jäta nõrguma. Kuivanud potti pane 6tl musta puruteed ja vala peale 2.5L vett. Keeda segu pliidil potis. Lase teel jahtuda leigeks ja kurna ümber 3L purki. Lisa purki 200 grammi suhkrut ja kurnatud kibuvitsatõmmis. Kata purk pealt taaskord marli või puuvillase riide tükiga ning seo kinni. Pane purk pimedasse kapinurka.
https://maaelu.postimees.ee/3896373/teeseent-on-aastasadu-peetud-suureparaseks-tervendajaks
https://laser.ee/toit/kombucha/